LOGISTYKA DZIŚ

Logistyka magazynowa

W ostatnich latach logistyka magazynowa została zdominowana przez e-commerce i coraz szybciej zmieniające się preferencje zakupowe klientów. Dziś nie wystarczy tylko zwiększać portfolio powierzchni magazynowej, by utrzymać się na rynku. Jeszcze kilka - kilkanaście lat temu nowoczesne proekologiczne rozwiązania w magazynach nie były tematem wartym większej uwagi. Ostatnia dekada zmieniła jednak wszystko - zarówno podejście najemców, operatorów logistycznych jak i oczekiwania samych klientów. Dziś projektowanie obiektów przemysłowych z uwzględnieniem poszanowania środowiska, zmniejszenia emisji CO2, wykorzystania energii słonecznej itp. staje się nierozerwalnie związane z trendem zrównoważonego rozwoju i wdrażania założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlaczego jest to tak ważne także w przypadku logistyki magazynowej? Czy ekologiczny magazyn skrojony specjalnie pod oczekiwania klienta to konieczność czy fanaberia? Jak przy tym minimalizować koszty operacyjne, zachowując jednocześnie najwyższą jakość usług magazynowych?


IT w logistyce

Logistyka, jak żadna inna branża, charakteryzuje się znaczną dynamiką rozwoju i wysokim poziomem adaptacji nowoczesnych systemów informatycznych. Ze względu na potrzebę przetwarzania i analizowania coraz większej ilości danych firmy korzystają z coraz bardziej wyrafinowanych rozwiązań informatycznych oraz sztucznej inteligencji. Wdrożenie rozwiązań IT w logistyce, efektywne powiązanie systemów z rozwiązaniami chmurowymi i skuteczna integracja wszystkich procesów – to zadania, z którymi warto się zmierzyć, by później czerpać z nich korzyści. Trudno się dziwić - dostęp do danych w czasie rzeczywistym, łatwe zarządzanie projektami, optymalizacja kosztów, monitorowanie łańcucha dostaw, wzrost bezpieczeństwa danych i swobodne zarządzanie dostępem do aplikacji i mocy obliczeniowej w chmurze, to tylko część korzyści, jakie odnoszą przedsiębiorstwa logistyczne wykorzystujące nowoczesne systemy IT. Jak w pełni wykorzystać potencjał narzędzi IT w logistyce?


Logistyka usługowa

Usługi logistyczne w gospodarce cyfrowej poddawane są nieustannym zmianom ze względu na coraz to bardziej złożone łańcuchy dostaw. Również pandemia koronawirusa, z którą zmaga się cały świat od ponad roku, odcisnęła znaczne piętno na usługodawcach logistycznych. Zrywające się łańcuchy dostaw, konieczność zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa, dynamiczny rozwój e-commerce i coraz szybciej zmieniające się wymagania konsumentów to tylko czubek góry lodowej wyzwań, z jakimi każdego dnia muszą się mierzyć firmy obsługujące węzły transportowo-logistyczne. Jak sobie z nimi radzą?


WYZWANIA LOGISTYKI WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE

Logistyka w mieście

W ciągu kilkudziesięciu lat 85% całej ludzkości będzie żyło w miastach. To oznacza trzech na czterech mieszkańców naszej planety. Trudno się dziwić: miasto przyciąga obietnicą dobrej pracy, komfortowych warunków życia, atrakcyjnej oferty kulturalnej, łatwego dostępu do służby zdrowia i efektywnego transportu. Z drugiej strony współczesne metropolie borykają się problemami wynikającymi z ich szybkiego rozwoju, takimi jak nadmierny ruch samochodowy, korki, hałas, smog, degradacja środowiska, pogorszenie warunków mieszkaniowych i dostępu do usług publicznych. Taka sytuacja rodzi wiele pytań o przyszłość miast, także polskich, i jakość życia mieszkańców, o wizję włodarzy i innowacyjne rozwiązania, które mogłyby przywrócić właściwą perspektywę miasta tworzonego dla ludzi a nie dla samochodów. Jak projektować miasta, by zmniejszyć ich negatywny wpływ na środowisko? Jakie wdrożenia powinny mieć priorytet i gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla logistyki?


Logistyka w Polsce

Pozycja polskiej logistyki w Europie postrzegana jest nie tylko przez pryzmat transportu międzynarodowego, w którym Polska od wielu lat zajmuje pozycję lidera. Coraz częściej wskazuje się na rosnące portfolio wysokiej klasy magazynów tworzonych pod e-commerce, skuteczne wdrożenia w ramach logistyki miejskiej jak i niezwykle dynamiczny wzrost usług KEP. Ale to nie wszystko: nasz kraj staje się rozpoznawalny w świecie jako miejsce, gdzie wdrażane są najnowocześniejsze rozwiązania, wyprzedzające światowe trendy. Polska logistyka to przecież także spektakularne inwestycje budowlane i transportowe, nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, czy też innowacyjne, cyfrowe technologie dynamicznej konfiguracji przestrzeni powietrznej dla potrzeb zarządzania rozproszonym ruchem autonomicznych statków bezzałogowych i taksówek lotniczych. Brzmi jak science-fiction? Jakie jeszcze tajemnice skrywają polskie projekty logistyczne?


Globalne łańcuchy dostaw

Jeszcze kilka lat temu automatyzacja, cyfryzacja procesów logistycznych i optymalizacja kosztów były hasłami, które w kontekście logistyki wypowiadane były najczęściej. Dzisiaj jednak coraz częściej mówi się o konieczności przeprojektowania globalnych łańcuchów dostaw, aby zapewnić ich bezpieczeństwo, drożność i skalowalność. Pomimo coraz bardziej zaawansowanych technologii, coraz lepszej komunikacji między przemysłem, handlem, przewoźnikiem, kierowcą i odbiorcą towarów, pomimo - wydawałoby się - pełnej kontroli nad wszystkimi elementami globalne łańcuchy dostaw rwą się, strumienie towarów przestają płynąć, a przedsiębiorstwa liczą milionowe straty. Dlaczego w XXI wieku międzynarodowe szlaki komunikacyjne nadal borykają się z wąskimi gardłami? Jak temu zapobiec?


PRZYSZŁOŚĆ LOGISTYKI

Ekologistyka

Ekologistyka to nie tylko działania związane ze zbiórką odpadów, ich segregacją, transportem, składowaniem i przetwarzaniem. To także opakowania i nośniki logistyczne wielorazowego użytku czy też optymalizacja procesów zmierzająca do ograniczenia śladu węglowego firm. Ostatnie lata charakteryzują się zdecydowanym wzrostem pro ekologicznej świadomości konsumentów. Dążenie do ograniczenia liczby wytwarzanych odpadów oraz wykorzystanie surowców pochodzących z recyklingu staje się ogólnoświatowym trendem. W logistyce coraz częściej stosowane są opakowania oraz nośniki transportowe wielokrotnego użytku, zarządzane w polach zamkniętych ze wsparciem najnowszych rozwiązań IoT oraz ICT. Operatorzy budują magazyny zeroemisyjne z wykorzystaniem ekologicznych, efektywnych energetycznie materiałów zasilane energią wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne i składowaną w lokalnych magazynach energii zbudowanych z wykorzystaniem wycofanych z branży samochodowej, używanych ogniw litowo-jonowych. Jakie szanse (a może i zagrożenia) dla gospodarki wiążą się z inwestycją w rozwiązania proekologiczne?


IoT/ICT

Internet rzeczy to gromadzenie, przetwarzanie i wymiana danych pomiędzy urządzeniami za pomocą wszechobecnej sieci internetowej. Szacuje się, że w ubiegłym roku na świecie było ponad 25 mld urządzeń podłączonych do sieci – połowę z nich stanowiły urządzenia IoT. Sieci sensoryczne znajdują coraz większe zastosowanie w logistyce, m.in. w transporcie – do śledzenia ruchu pojazdów i stanu przewożonych towarów. Jednocześnie rosnące użytkowanie produktów konsumpcyjnych i urządzeń przemysłowych podłączonych do internetu wpływają na wzrost zagrożenia dla prywatności, bezpieczeństwa informacji i cyberbezpieczeństwa. Czy to prawda, że dane są walutą i paliwem biznesu? A jeśli tak, to jak bezpiecznie przechowywać i przetwarzać nie tylko dane finansowe i operacyjne, ale także gigabajty danych wytwarzanych przez urządzenia IoT?


E-commerce

W Polsce w całym 2020 r. sprzedaż w Sieci wzrósł o 30%, osiągając wartość 15 miliardów euro. Z pewnością do tak dobrego wyniku przyczynił się - paradoksalnie – ogólnoświatowy kryzys spowodowany pandemią koronawirusa i wywołana nim konieczność przeniesienia swoich biznesów do sieci, przed jaką stanęło wielu przedsiębiorców. Pozytywny wpływ na rozwój e-handlu miała także popularyzacja usług Out-of-home delivery (dostaw poza miejsce zamieszkania): rozwój punktów odbioru i nadań przesyłek, rozwój systemu click & collect i coraz gęstsza sieć automatów paczkowych. Tak dynamiczny rozwój wymaga jeszcze szybszych zmian w zakresie organizacji łańcucha dostaw, a z tym potrafią sobie poradzić tylko nieliczni. Co ich wyróżnia? Jak przewidują zmiany na rynku? W jaki sposób projektują usługi, wyprzedzając oczekiwania klientów?


SESJA PLENARNA

Nikogo nie trzeba przekonywać o rosnącym znaczeniu logistyki w otaczającej nas rzeczywistości. Ta dziedzina, podobnie jak wiele innych, musi sprostać dynamicznym i często nieprzewidywanym zmianom, których wszyscy jesteśmy świadkami. Jakie innowacyjne rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki stosowane są w magazynach? Jakie trendy w zakresie inteligentnej mobilności wspierają rozwój obszarów miejskich? Jak zapewnić zrównoważony rozwój i ekologiczne podejście w logistyce? Jakie wyzwania logistyce stawia rozwój e-commerce i jakie technologie pozwalają na te wyzwania efektywnie odpowiadać? Czy sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, digitalizacja to tylko modne hasła czy raczej nieodzowny element rozwoju logistyki? Jak wygląda nowa era w logistyce?


Wróć do programu