Sesja B3

B3: Magazyn 4.0 – nowoczesne centra magazynowe


MODERATOR: Anna Frąckowiak, Forum Media Polska


•    Automatyzacja procesów magazynowych – przenośniki, sortery
•    Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość
•    Rozwiązania autonomiczne – transport wewnętrzny
•    Nowoczesne, ekologiczne magazyny


Polska w 2017 r. z zasobami 12 mln m2 stała się ósmym rynkiem magazynowym w Europie, a w dynamice wzrostu zajmuje drugie miejsce, tuż za Niemcami.
Era ręcznych operacji i długiego przechowywania towarów w magazynie się kończy. To, co kiedyś wydawało się w branży magazynowej niemożliwe, teraz jest już codziennością – procesy są w dużej mierze zautomatyzowane i w ten sposób bardziej wydajne. W dużej mierze to rozwój sektora e-commerce zmusza operatorów oraz właścicieli magazynów do ciągłego poszukiwania usprawnień.
Nowoczesne centra magazynowe to miejsca, gdzie znajdują zastosowanie zaawansowane technologie – RFID i sensory. Prowadzą one nie tylko do poprawy wydajności procesów, ale także do podniesienia bezpieczeństwa i komfortu pracy. Dzięki tym rozwiązaniom znalezienie potrzebnego towaru trwa kilka sekund, a wszystkie istotne informacje zapisywane są na bieżąco w systemach IT.
Coraz większą uwagę w obiektach magazynowych poświęca się również rozwiązaniom energooszczędnym i przyjaznym środowisku.